ASIL SORUN, HERKESİN HERKESİN YAPTIĞI İŞİ YAPMASI


Ayakta kalmanın önemli kurallarından biri, aynı işi aynı şekilde yapmayacaksın.

 

Bir filozofun sözü farklı şekilde aynı şeyi söylüyor: ‘Değer çağı yaklaşıyor. Eğer en kalite ürünü, farkındalık katarak dünyanın en düşük fiyatına satamazsanız oyun dışı kalırsınız.’

 

Her gün yüzlerce iş yeri açılıyor, bir o kadarda kapanıyor; müthiş bir sirkülasyon var. Piyasa, kelimenin tam anlamıyla firmaları bir o yana bir bu yana savuruyor.

 

Artık firmalar müşterilerin gündelik mantıklarına hitap eden, temel ihtiyaçları gideren, iş süreçlerini sorunsuz ve kaliteli şekilde işletmenin yetmediği bir dünyada ayakta kalmak zorundalar.

 

Kalıcı olan firmalar aklını kullananlar. Akıllı firmalar sadece satın alma değeri sunmazlar, ayrıca kullanım değeri de sunarlar. Mesela, bir kamyon alırsınız birçok konuda satış sonrası destek beklersiniz. Ama başka bir firma ürünleri nasıl istifleyeceğinize dair bir de kitapçık vererek müşterinin ilgisine mazhar olur.

 

NESTLE, müşterilerine 7/24 bebek maması hakkında çocuklarla ilgili bilgiler verir. Dolayısıyla marka sadece bebek maması satmaz, markayı tercih etmeleri için ayrıca sebepler de sunar.

 

Düne göre müşterileri memnun etmek için daha fazla para harcamak zorunda olmak, riski arttırıyor ve firmaları kara kara düşündürüyor. Memnuniyetin sınırı yok ve çıta gittikçe yükseliyor. Düşünürün dediği gibi; ‘firma için ne iyidir diye düşüneceğinize müşteri için ne iyidir diye düşünmeye bakın.’

 

 

İşte Aynı İşi Aynı Şekilde Yapmayan Firmalardan Örnekler:

 • NAİK ayakkabılarına çip yerleştirerek ne kadar yürüdüğünüze göre bedava ayakkabı veriyor.
 • Yine online ayakkabı satışı yapan bir firma, beğendiğiniz ayakkabıya ilave olarak 4 çift daha seçin diyor. İstediğiniz ayakkabının yanında size bu 4 çift ayakkabı gönderiyor ve denedikten sonra bu 4 çift ayakkabıyı geri göndermenizi istiyor; kargo ücreti yok. Müşterilerin ortalamada en az bir çift daha aldıkları belirlenmiş.
 • POİNT Otel, rakiplerden kendini ayrıştırmak için tüm standartlarını iş dünyasının taleplerine uygun hale getirmiş durumda. Hızlı büyümesini sadece iş adamlarına hizmet vermeye borçlu.
 • WOLMART dünyanın en büyük hipermarket zinciri. Çalışanlarına müşteriye 3 metre kala gülümseyeceğime dair ant içtiriyor. Gülümsemezseniz ceza ödüyor ve işten atılıyorsunuz.
 • Xerox herhangi bir ürününü üç yıl zarfında üründen müşteri tam memnun kalıncaya kadar yenileme garantisi veriyor.
 • A.T GROS markası, sattığı kurşun veya tükenmez kalemi ömür boyu yenileme sözü veriyor. Bozulan kalemi postalayın firmaya, geri yenisini göndersin.
 • SATURN markası, aldığınız arabadan memnun kalmadığınız sürece arabayı 30 gün sonra geri alıyor.
 • Bir firma böceklerin kökünü kurutamadığı takdirde parayı iade ediyor ve başka firmanın ücretini de jest olsun diye size ödüyor.
 • BLACKDECKERS firması, mobilyada elli müşteriyi montaj halinde ziyaret ederek kullanım esnasında matkaplarının ne tür sıkıntı çıkardığını bulmaya çalıştı. Çalışma sonucu şarjlarının çabuk bittiğini görerek yeni bir pil seti yaptı.
 • İKEA, kırk ülkede başarılı olmayı başarmış bir marka. En son yaptığı farkındalık, mağazada konaklamayı serbest bırakması. Yani IKEA mağazasında gece ücretsiz konaklayabileceksiniz.
 • AMİL Sağlık grubu, herkese 24 saat telefon hizmeti verir ve ayrıca her isteyene ambulans gönderir. Ayrıca helikopteri vardır ve acil durumlarda bedava hizmet vermektedir.
 • Avrupa’da bir otel zinciri, eğer müşterisi hizmetten memnun kalmazsa otel ücreti almamayı taahhüt etmektedir.
 • Çin’de geliştirilen ‘Yumurta Kuaför’ler, havalimanlarında ve AVM’lerde tek kişilik yumurta tipi kabinlerde, uygun fiyata, hızlı kuaför hizmeti veriyor.
 • Bir ayakkabı firması, adrese gönderdiği ayakkabıların içine lokum koyup yolluyor. Müşteriye jest yapmanın dönüşünü olumlu olarak geri alıyor.
 • Bir mayo firması ürünü kişiselleştirerek her müşteriye uygun mayo üretimi yapıyor. Sadece kendine ait mayo olmasını isteyen müşterileri yakalamış durumda.
 • Bir Japon bisiklet firması, her müşterinin kendi ergonomiğine uygun bisikletler üreterek lider marka olma yolunda ilerliyor.
 • Avrupa’da bir banka 5X5 formülünü uyguluyor. Beş dakika bekleyen müşterilerin hesabına beş dolar yatırıyor. Beş dolar ya da beş dakika. Miktar az gelebilir ama dedikodu üretmeyi başarmış durumda.
 • NEST Akılı ev sistemleri, evdeki prizlerinizin diğer komşulara göre daha fazla yakmasını size mail olarak bildirerek sizi tasarrufa davet ediyor.
 • RYANAİR Havayolları kısa bir süre önce yarı fiyatına ayakta yolcu almaya başladı. Aynı zamanda koltuk numarasını ve kâğıt bileti kaldıran firma, dünyanın en hızlı büyüyen hava yolları firmalarından biri.
 • DECATLON markası büyümesini, pahalı spor ürünlerinin benzerlerini ucuz olarak kendi üretmesine borçlu.
 • STAR BUCKS müşterilerine, kaliteli kahveden çok deneyim yaşatmayı vaat ediyor. Kahve pişirme sesini patentleyen ilk firma olduğunu da hatırlatalım.

 

Daha çok örnek verilebilir, sonuç olarak; bir iş kurmak kolay ama ayakta kalmak dünyanın neredeyse en zor konularından birisi haline gelmiştir.

 

Online dünya müşterilerin daha fazla bilmelerini ve farklı odaklarda kendi radarlarını kurabilmelerini sağladı. Dolayısıyla sofistike zekâyı kullanarak kendinize has bir özellik üretmezseniz işiniz çok zor demektir.